مقاله بررسی جهاد در نهج‌البلاغه | accused | 9905

دانشجوی محترم سلام و عرض ادب. در این پست فایل کامل مقاله بررسی جهاد در نهج‌البلاغه معرفی شده است. این فایل نسبت به سایر سایت ها جامع تر و با کیفیت بالاتری بوده پس پیشنهاد می کنم حتما از سایت ما دانلود بفرمایید. توجه: اگر رمز اینترنتی یا همان رمز دوم کارتتون رو در اختیار ندارید، باید برای پرداخت هزینه محصول آن را تهیه کنید. برای این منظور به عابر بانک مراجعه کنید.

١١٠ «. ﮐﻪ درﺧﻮاﺳﺖ مقاله بررسی جهاد در نهج‌البلاغه ﻣﺮا ﺑﭙﺬﯾﺮد ﺗﻮ » : ﺑﻄﻠﻤﯿﻮس مقاله بررسی جهاد در نهج‌البلاغه ﭼﻬﺎردﻫﻢ ﮔﻔﺖ ﻧﺎﻣﻪ را ﺑﻨﻮﯾﺲ و مقاله بررسی جهاد در نهج‌البلاغه ﺑﺮاي او ﺑﻔﺮﺳﺖ و اﮔﺮ وي مقاله بررسی جهاد در نهج‌البلاغه درﺧﻮاﺳﺖ را ﺑﭙﺬﯾﺮد و مقاله بررسی جهاد در نهج‌البلاغه ﺑﻪ «. اﺳﮑﻨﺪرﯾﻪ ﺑﯿﺎﯾﺪ ﺑﺪون مقاله بررسی جهاد در نهج‌البلاغه ﺗﺮدﯾﺪ ﺑﺎ ﻗﺸﻮن ﺧﻮد ﺧﻮاﻫﺪ آﻣﺪ

مقاله بررسی جهاد در نهج‌البلاغه

ارتباط با ما

... دانلود ...

عنوان محصول: مقاله بررسی جهاد در نهج‌البلاغه

مقاله بررسی جهاد در نهج‌البلاغه در 11 صفحه ورد قابل ویرایش

مقدمه:

انسان و جنگ

یكی از مسایل زندگی انسان در طول تاریخ، جنگ بوده است. این پدیده عمری بسیار طولانی دارد و قدمت ان به آغاز خلقت بشر می رسد. اندك زمانی پس از آفرینش حضرت آدم نیز، بین فرزندان او جنگ و نزاع درگرفت و دامنة آن تا امروز هم چنان ادامه دارد. برای جنگیدن، ابزار و آلاتی لازم بود كه برای تهیه و ساخت آن در طول زمان، انسان استعدادهای جسمی و ذهنی خود را به كار گرفته است. با گذشت عمر جهان و پدید آمدن دوره های مختلف، ابزار و آلات جنگی و شیوه های نبرد نیز كاملتر و جدیدتر شده است؛ تا جایی كه در دنیای امروز شیوه هایی چون «جنگهای الكترونیكی» و «جنگ ستارگان» مطرح شده است.

عللی كه انسان را به جنگ كشیده، متفاوت بوده است. مسأله اساسی آن است كه جنگ به اشكال گوناگون در زندگی انسان وجود دارد، چه به صورت دفاع به منظور دفع تجاوز دشمن و چه به شكل تعرض یا به منظور سلطه گری، شهرت طلبی، حرص و طمع.

جهاد در نهج البلاغه

علی (ع) پرچمدار جهاد و مبارزه در راه خدا

“به خدا قسم اگر من تنها، با دشمنان اسلام رو به رو شوم و آنها تمام روی زمین را پر كرده باشند، باك نداشته و نمی هراسم و بدون ذره ای بیم و هراس با آنان رو به رو می­گردم.”

یاران پیامبر اسلام (ص) با تمام توان، و با مال و جان در راه خدا جهاد كردند، ولی تاریخ اسلام و جهان هیچ شخصی را كه بتواند فداكاری،‌ رشادت و شجاعت و اخلاص حضرت علی (ع) را در راه خدا و دین داشته باشد، به خود ندیده است.

قدم، قلم، بیان، شمشیر و تمام زندگی علی (ع) در راه خدا و در راه جهاد و مبارزه بود و در همه حال، به مصلحت اسلام می اندیشید.

علی (ع) با قطع نظر از تمام اوصاف انسانیش كه او را پس از پیامبر (ص)، شخص درجه یك اسلام معرفی می كند، افسر نمونة اسلام هم بوده است.

فتوحات جنگی به استثنای جنگ تبوك، به پرچم داری و فداكاری او بوده است. در هر نوع جهادی، تا آنجا برجستگی و امتیاز داشت كه احدی بر او سبقت نمی گرفت. در همة جنگها در صف اول مقدم بود و از آغاز نوجوانی تا پایان آخرین لحظه زندگی اش، در جهاد دایم به سر می برد.

امیرالمؤمنین (ع) می فرماید: “من هنوز بیست سالم نشده بود كه قدم به میدان جنگ گذاشتم … چهل سال است كه من به فنون سربازی آشنایی و سابقه دارم. هفتاد نبرد نامی را در عهد پیغمبر (ص) با نقشه های صحیح خود گشوده، پرچم پیروزی اسلام را بر بلندترین دژهای دشمن به اهتزاز درآوردم.”

اگر مصلحت اقتضای نبرد می كرد، قهرمانانه در جنگ شركت می جست و به استقبال شهادت می شتافت. چنان كه خود چنین فرموده است: “سوگند بدان كسی كه جان پسر ابی طالب به دست اوست، كه هنوز ضربت شمشیر خوردن بر من آسانتر است از مردن در بستری كه در غیر طاعت خدا باشد.”

در زمان صلح، با زبان فصیح و قلم بلیغ و بیان دلنشین خود، به دعوت به حق مبادرت می نمود. با تمام این عظمت می فرمود: اگر همة حكومت زمین و آسمان را در مقابل درآوردن پوست جوی از دهان مورچه ای به من بدهند، چنین عملی انجام نخواهد داد. این است سرباز اسلام، الگوی تمام و كمال برای رزمندگان، افسران و فرماندهان و همه مسلمین دنیا.

1- اطاعت و فرمانبری

سرباز در مقابل فرمانده خود باید مطیع محض و تسلیم صرف، باشد و كوچكترین تخطی از نقشه ای كه مولود فكر افسران و فرماندهان است، روا ندارد.

2- شجاعت و استقامت

سرباز باید رشید و فداكار باشد به هنگام حمله، از كوههای آتش و دریاهای مواج باك نداشته باشد. سرباز نیست آن كه لطمات سنگین حوادث؛ كوچكترین لرزشی در اراده و پیشرفت او بدارد.

3- ایثار و فداكاری

سپاهی شجاع، كسی است كه شمشیر بر كفن نبرد و بر چهره نامبارك مرگ لبخند زند و همچنان خندان در آغوش امواج معركه فرو رود، یا در خون خویش و گرداب فنا غرق گردد یا به ساحل پیروزی و افتخار دست یابد.

4- دقت در اجرای دستور

همین كه به سرباز، فرمان تقدم (پیش) داده شد تا پایان پیكار، باید این كلمه نصب العین او قرار گیرد و تمام اعضا و اندامش در منتهای فعالیت به پیشرفت پردازد.

5- دفاع از حیثیت و شرافت خود و اسلام

او باید ایمان داشته باشد كه شرافت شخصی و نوعی او، و حرمت و ناموس دین اسلام، گروگان فرمانی است كه در هنگامة نبرد، از غریو فریاد فرمانده به گوش می رسد.

👇محصولات مشابه با مقاله بررسی جهاد در نهج‌البلاغه👇

مقاله در مورد نهج البلاغه خط مشی های سیاسی نهج البلاغه تفسیر خطبه 45 نهج البلاغه پاورپوینت بررسی مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بررسی تأثیر فعالیت های عمرانی، اقتصادی اداره جهاد كشاورزی شهرستان كرج بر روند مهاجرت روستاییان جهاد از منظر قرآن و روایات گزارش كارآموزی كامپیوتر،جهاد کشاورزی پروژه مالی دادرسی سازمان جهاد کشاورزی تحقیق ایران یكی از منابع مالی جهاد اسلامی

👇محصولات تصادفی👇

کار تحقیقی در مورد وهابیت بررسی سازه‌های پارچه‌ای و خصوصیات مكانیكی پارچه‌های آن مبانی نظری و پیشینه تحقیق با موضوع رضایت زناشویی کسب و کار اینترنتی بدون سرمایه با میانگین روزانه 60 هزار تومان تا یک میلیون مبانی نظری ابراز وجود بررسی مبانی حكومت دموكراتیك و اقتدار گرا کتاب تکنولوژی و کارگاه نقشه کشی گزارش كارآموزی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال بذر كرج مقاله بررسی خسارات ناشی از وقوع زلزله کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید از ناپلئون هیل گزارش آزمایش بررسی عملکرد برج خنک کن شبیه سازی فرایند تولید پایگاه های اطلاعات روش تحقیق و پیشینه پژوهش بررسی مقایسه هوش و هیجان كودكان عادی و كودكان كار و خیابان مبانی نظری و پیشینه تحقیق هرزه نگاری اینترنتی دانلود تحقیق الگوی فرماندهی کامل از دیدگاه مقام معظم رهبری

👇کلمات کلیدی👇

تحقیق بررسی جهاد در نهج‌البلاغه;پژوهش بررسی جهاد در نهج‌البلاغه;مقاله بررسی جهاد در نهج‌البلاغه;دانلود تحقیق بررسی جهاد در نهج‌البلاغه;بررسی جهاد در نهج‌البلاغه;جهاد ;نهج‌البلاغه